A vékony lemezek hideghajlítása lehet a fémmegmunkálás új útja

- július 2, 2024 -

A GyártásTrend szaklap aktuális száma tematikus mellékletben foglalkozik azokkal a technológiákkal és trendekkel, amelyek a jövőben formálhatják és átalakíthatják a fémmegmunkálás világát. Márpedig egy ilyen összeállításból nem hiányozhat egy olyan vállalat, amelynek jelmondatában a „Rugalmasság – Innováció – Fémlemez” kifejezések szerepelnek – azaz a FlexInSheet Kft! A magazin címlapjára is kikerülő cikkben cégvezetőnk, Szabó András avatta be az olvasókat a vékony lemezek hajlításán alapuló technológia rejtelmeibe, rávilágítva a megoldás előnyeire és az ebben rejlő lehetőségekre. Blogunk mostani bejegyzésében megkíséreljük röviden összefoglalni a szakmai részleteket.

Mi a vékony lemezek megmunkálásának kulcsa?

Mint azt mostanra egyre többen tudják, a FlexInSheet Kft, vagy ahogy röviden nevezzük, a FLINS nemcsak a népszerű hazai napelem-tartószerkezetek fejlesztője és gyártója, hanem a tágabb értelemben vett lemezfeldolgozás sokoldalú szakértője – ezen belül is a vékony lemezek hidegalakításának specialistája. Utóbbi eljárás során a sokszor meglepően kis vastagságú, rugalmas kiindulási anyagot úgy kell meghajtogatni, hogy a végeredmény teherbírása megegyezzen a hagyományosnak számító, minimum 3 mm vastagságú alapanyagból, lakatosüzemben, hegesztéssel készülő szerkezetekével.

A megoldást többek közt az teszi lehetővé, hogy a vékony lemezek hajlításakor a külső rétegek megnyúlnak, a belsők pedig összenyomódnak, ami a nyomatéki ellenállás és a merevség növekedését eredményezi. Ennek köszönhetően többszöri hideghajlítással akár 0,6 mm vastagságú lemezekből is elő lehet állítani olyan elemeket, amelyek megfelelnek minden mérnöki elvárásnak. Ezek szegecselésével vagy TOX-préssel való közösítésével pedig olyan, összetett szelvények is létrehozhatók, melyek az egyszerűbb szerkezeteken (pl. az említett napelemtartók) túl akár rácstartós csarnokszerkezeteknél is kiválóan alkalmazhatók.

Milyen előnyei vannak a FlexInSheet Kft. által optimalizált megoldásnak?

Kézenfekvő, hogy ha a fenti eljárás segítségével a tradicionális technológiákhoz képest lényegesen kevesebb anyag felhasználásával is el lehet érni azonos teherbírási értékeket, az jelentkezik egyebek mellett a költségek mérséklésében is. Nem mellesleg, a minimalizált anyagfelhasználás – karöltve a hatékony gyártástechnológiával – a fémmegmunkálás ökológiai lábnyomát is jelentősen csökkenti, ami az egyre hangsúlyosabb ESG-előírások közepette igencsak fontos tényezővé válik.

Ugyancsak az alapanyag-megtakarításból fakad, hogy a vékony, hajlított lemezekből készült szerkezetek a jóval kisebb súly, a könnyebb szállíthatóság vagy épp az egyszerű szerelhetőség miatt is ideális megoldásnak számítanak. A hidegalakítás ráadásul a kiindulási anyag hajlékonysága és gyors, precíz megmunkálhatósága miatt kifejezetten hatékonyan robotizálható – márpedig a nagymértékű automatizáció a munkaerőpiaci viszonyokat látva a fémiparban is kulcsfontosságú lehet.

Számos területen pedig az sem épp mellékes szempont, hogy vékony lemezekből esztétikusabb, illetve műszakilag is magasabb színvonalú szerkezeteket lehet alkotni. Ez persze azt is jelenti, hogy a tervezés és a gyártás során is le kell küzdeni néhány igazi mérnöki kihívást, azaz nem lehet „megspórolni” a gondolkodást– ami a FlexInSheet Kft. összetett problémamegoldást igénylő feladatokra mindig is nyitott csapata számára kimondottan vonzóvá teszi a technológiát.

A próbatételek közé tartozik, hogy a vékony, hidegen alakított szelvények a melegen hengerelt, vastagabb lemezekhez képest többféleképpen veszthetik el stabilitásukat, amit az első pillanattól kezdve figyelembe kell venni. Éppen ezért a FLINS szakemberei korszerű 3D-modellező- és statikai szoftvereket vetnek be, melyekkel hűen szimulálni lehet a valós körülmények közt várható hatásokat, így az eredmények és szükséges teherbírás függvényében lehet dönteni a pontos kivitelezésről.

A GyártásTrend portálon teljes terjedelmében elolvasható cikkből a fentieken túl kiderül az is, milyen felhasználási területen folytat előrehaladott kutatás-fejlesztési munkát a FlexInSheet Kft. a vékony lemezekkel kapcsolatban.

Ezeket olvasta már?

Lassacskán elérkezünk az esztendő végéhez, ami sokakat ösztönöz arra, hogy kicsit számot vessenek az elmúlt 12 hónap történéseivel, eredményeivel. Nem….

Vannak dolgok, amikről úgy tartják, hogy jobb, ha az ember nem látja, hogyan készülnek (lásd egyes húskészítmények). A különböző lemeztermékek….

Minden ellenkező híreszteléssel ellentétben a villanyautók iránti kereslet nem csökken, sőt, éppen Magyarországon az egyik leggyorsabb a térhódításuk. Ez azt….