Lassan összeszámolni is nehéz, hányszor esett már szó blogunk cikkeiben a FLINS termékekhez tartozó, komplex mérnöki hátterünk különböző elemeiről. A tevékenységünket támogató kutatás-fejlesztésünk fókuszában a piacon egyedülálló előnyöket biztosító rendszerek megalkotása mellett az áll, hogy szerkezeteink garantáltan elviseljék a rájuk ható erők és környezeti tényezők hatásait. Ennek kapcsán beszámoltunk már többek közt a lapos tetőre szerelhető TopSol, illetve a földre telepíthető DuoSol napelem-tartószerkezeteinket érintő, szakszerű teherpróbákról, sőt, utóbbi esetén a két, idehaza leggyakrabban használt rögzítési módot (talajcsavar és talajszeg) összehasonlító kísérletünkről is. Most pedig a legkorszerűbb szoftvereken futó szélszimulációk kerülnek terítékre, melyeknek a lehető legstabilabb kialakítás meghatározása mellett az elemszám és ezzel az ár optimalizálásában is jelentős szerepük van.
A napelem-tartószerkezetek legfőbb réme
Az időjárás viszontagságainak szakszerű modellezése azért is aktuális téma, mert a közelmúltban Közép-Európában tomboló, nálunk országos szélrekordot is hozó Boris mediterrán ciklon is megmutatta, hogy a jövőben a korábbiaknál szélsőségesebb jelenségekre is fel kell készülnünk idehaza. A FlexInSheet Kft. számára ez azt üzeni, hogy a heves viharoknak erősen kitett napelem-tartószerkezetek stabilitásáról mérnöki precizitással, a rendelkezésre álló legmodernebb eszközöket is bevetve kell megbizonyosodni, ellenkező esetben a beruházások megtérülését szó szerint „elviheti a szél”.
Ebben a törekvésben segít minket, hogy csapatunk annak idején már több évtizedes mérnöki tapasztalattal a háta mögött vágott bele a napelem-tartószerkezetek fejlesztésébe és gyártásába, így az első perctől kezdve kimagasló háttértámogatást tudtunk biztosítani, ami a visszajelzések alapján is jelentős hozzáadott értéket jelent ügyfeleinknek. Mindez pedig különösen sokat nyomhat a latban egy olyan piacon, ahol nem egy olyan külföldi gyártó akad, amely semmiféle többletszolgáltatást nem nyújt a termékei mellé, ezzel párhuzamosan pedig az esetleges problémák, káresetek miatti felelősséget is a megrendelőkre, telepítőkre tolja. Ezzel szemben a FLINS rendszerekhez nemcsak alapos műszaki dokumentáció és szerelési útmutatók tartoznak, de szakértőink igény esetén a szakszerű telepítésről is gondoskodnak, vagy akár az adott helyszínre szabott panelkiosztási, valamint rögzítési, illetve súlyozási terveket is átadják megrendelőinknek. Utóbbiak valóban életszerű elkészítésében pedig többek közt a már emlegetett szélszimulációkra támaszkodunk.
„Élesben” már nem érheti meglepetés napelem-tartószerkezeteinket
A virtuális vizsgálatok során az összes releváns paraméter (szélirány, a panelek dőlésszöge, elrendezési mód, terepakadályok stb.) megadását, változtatását követően rövid időn belül pontos, realisztikus eredményeket kapunk arról, hogy az adott helyen, a legkülönfélébb körülmények közepette milyen erők hatnak a szerkezet egyes pontjaira. Ez pedig nemcsak a biztonságos kialakítást határozza meg, hanem világosan megmutatja a földi telepítésű DuoSol esetén a lehorganyzás, a lapos tetős TopSolnál pedig a ballasztozás szükséges mértékét, módját is.
A modellezés pedig az idő előrehaladtával egyre hatékonyabbá és pontosabbá válik, ahogy a változatos szimulációk révén egyre több adat áll a rendelkezésünkre. Ennek köszönhetően már nem mindennapi helyszínek, épülettípusok esetén is tudjuk, mire kell számítanunk: nemrégiben például egy több mint 40 méter magas víztorony tetejére telepítendő FLINS napelem-tartószerkezetek lesúlyozását optimalizáltuk a modern szoftverekkel.
Milyen előnyei származnak partnereinknek kutatás-fejlesztésünkből?
Többek közt ez a mérnöki igényességű előkészítés kell ahhoz, hogy kijelenthessük: megrendelőink mind a talajra rögzítendő, mind a lapos tetős napelem-tartószerkezeteink esetén nyugodtak lehetnek afelől, hogy azok garantáltan elviselik az akár 130 km/h-s széllökések jelentette erőhatásokat, valamint a további időjárási terheket, amikre Magyarországon belátható időn belül számítani lehet.
A biztonság maximalizálása mellett szakszerű elemzéseink rávilágítanak arra is, hogy mennyi a lehető legkevesebb, lesúlyozásra használt betonlap, amellyel a rendszer még kifogástalanul stabil tud maradni. Ez pedig a költségeken túl a tetőre felkerülő tömeg szempontjából sem mellékes szempont. Szintén az optimalizáció témaköréhez tartozik, hogy az áramlástani vizsgálatok eredményeit látva akár komplett elemeket (pl. szélterelőket) is elhagyhatunk a szerkezetekről anélkül, hogy ez bármilyen kockázattal járna. Ezzel a költségek lefaragásán túl a FLINS termékek egyik legfőbb erényét, az egyszerűséget és a vele járó könnyű, gyors összeszerelhetőséget is tudjuk még fokozni.
A bevezetőben fejtegetett, első osztályú mérnöki háttértámogatásnak tehát a szerkezeteinket több szempontból is „finomhangoló” szélszimulációk is fontos részei, és ezek is kellenek ahhoz, hogy bátran kijelenthessük: a FlexInSheet Kft. megoldásai ma a piacon a legátgondoltabb termékeknek számítanak, amelyek a jelen igényei mellett a jövő kihívásaira is fel vannak készítve.